Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać, kiedy projektujemy ubiór dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Mimo coraz większego nasycenia różnymi nowymi środkami wykrywania, kamuflaż ochraniający sprzęt oraz żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest bardzo popularny. Świadczą o tym na pewno wciąż rozpisywane konkursy na nowe wzory maskujące oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, które są prowadzone jednocześnie przez armie, jak również firmy prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to na pewno przedmiot wielu dyskusji na forach graczy ASG, jak i miłośników outdooru. Zaś pośród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.


militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
W jaki sposób więc kupić najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne - więcej informacji? W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, można wyróżnić dwa procesy, takie jak widzenie przestrzenne oraz widzenie centralne. To pierwsze jest jakby systemem nawigacyjny, jaki dostaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest danie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Wiadomości te pochodzą najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy swój wzrok i myśli. Widzenie tego typu daje możliwość przykładowo dość bezpiecznie chodzić po chodniku, pomimo że jesteśmy zajęci inną czynnością, na przykład pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie centralne to cały szereg identyfikacji, która polega na umiejscowieniu przedmiotów, na jakie zwracamy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, albo mówiąc ogólniej - intelektu.


broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To sprawia, że nasz mózg może ustalić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Funkcjonuje to w ten sposób, że w dużym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to patrzenie przestrzenne), lecz potrafimy określić, że jest to czapka albo kaptur. Takie właśnie rodzaje widzenia dają nam nowe możliwości dla projektowania kamuflażowych obrazów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu lub też kontrast na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, który właśnie temu służy, nazywamy mimetycznym. Najprostszą jego formą jest ubiór wykonany z tkaniny o jednolitej barwie, która jest uśrednieniem dominującej w określonej przestrzeni palety barw. O tym w związku z tym powinni pamiętać projektanci, ale także w innego rodzaju sytuacjach, gdy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne - wybierz produkty.