Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Czy to już koniec tradycyjnych książek?

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Wszystkie przewidywania wskazują na to, iż powoli kończy się era słowa drukowanego, nadchodzi koniec książek, czasopism i wszelkiego druku, a na ich miejsce możemy czytać cyfrowe wydawnictwa. Ten trend już trwa i rozwija się coraz szybciej, zdaje się wydawać, iż nie posiadamy ani mocy, ani przekonania, aby ten stan rzeczy zmienić.
Wciąż słyszymy argumenty, że cyfrowe publikacje to dbanie o środowisko, to niższe koszty, to komfort… No dobra, ale co dalej?

Biblioteka, księgarnia
Author: Elvert Barnes
Source: http://www.flickr.com
Co będzie z tymi, którzy nie wyobrażają sobie cyfrowego kontaktu z literaturą. Niektórzy naprawdę nie nie są w stanie zaakceptować czytania na komputerze czy na specjalnie przeznaczonym do tego celu urządzeniu . Nie sprawdza się to, nie ma zupełnie tego „czegoś”, nijak ma się do całej filozofii obcowania z książką papierową. Mówiąc wprost, czytanie na nośniku elektronicznym a lektura tradycyjnej książki to dwa, totalnie inne światy.



Książka papierowa to wartość, która wzbogaca czytelnika bardziej niż najlepszej jakości nośnik. Kiedy nabywamy książkę mamy z nią fizyczny kontakt, możemy ją dotknąć, wertujemy strony, wyczuwamy ich woń, książka jest fizycznie z nami. Jeśli chcemy to porównać do czytnika mamy przy sobie urządzenie najnowszej generacji, które pomieści niezliczoną liczbę książek, ale
Człowiek czytający książkę
Author: Jonathan Petit
Source: http://www.flickr.com
równocześnie nie ma w tym żadnej swego rodzaju metafizycznego przeżycia.

Powstała bowiem dziwna, charakterystyczna da dzisiejszych czasów mania: ilość za wszelką cenę. Cóż to oznacza? Jeśli nasz czytnik może zapisać na swym dysku tysiąc książek to wrzućmy tam co się da. Tak więc Dostojewski znajdzie się koło podręczników i książek o narciarstwie i snowboardzie, Prousta umieścimy obok poradników i książek o nordic walking, historię Inków damy obok biografii Hitlera, a jakieś proste romansidło wyląduje naprzeciwko zniesmaczonego tym stanem rzeczy Sołżenicyna. Więcej o tych sportach znajduje się tutaj: poradniki, książki opisujące narciarstwo i snowboard.

Książki i poradniki o piłce nożnej zakotwiczą w okolicach gazet o modzie, a książki i podręczniki o piłce ręcznej znajdą się blisko historii Republiki Południowej Afryki… (profesjonalna gra w piłkę nożną - książki).

Totalny rozgardiasz, lecz czy dokładnie o to chodzi, czy nie dobrze byłoby wziąć jedynie dwie książki, które naprawdę chcemy przeczytać i się w nie wkręcić zamiast setek przypadkowych publikacji które pobieżnie przejrzymy? Odpowiedź wydaje się jasna, jednak widząc postępującą tendencję digitalizowania wszystkiego idziemy całkowicie w niewłaściwym kierunku.