W zależności od barwy elewacji domek może sprawiać wrażenie lekkiej czy ciężkiej budowli, zaś jego sylwetka wtapiać się w środowisko lub z nim kontrastować. Elewacja bowiem nie jedynie chroni zewnętrzne ściany domu przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych, ale też jest jego ozdobą.
A na wygląd elewacji oddziaływa między innymi kolor. Toteż jego wybór musi być dokładnie przemyślany i stosowany z ostrożnością jak też umiarem.
elewacja
Author: Shutterstock
Source: Shutterstock
Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie powinniśmy zapominać, że musi ona dodawać budynkowi urody a zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go przyrodą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, lecz akcentować związek z nim. Elewacja (zobacz serwis internetowy) w wyrazistych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wdrażając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, brązami, występującymi w przyrodzie - tradycyjne cegły klinkieroweWażne będzie też zharmonizowanie kolorystyki elewacji domku z odcieniem innych, widocznych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, rynnami, parapetami itd. Przy czym godziwy rezultat estetyczny możemy uzyskać tak wybierając odcienie wszystkich tych elementów a także szczegółów z tej samej palety kolorów, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak i zestawiając je na zasadzie kontrastu. Zastosowanie zestawień kontrastowych wymaga jednakże wprawnego oka i znajomości zasad łączenia odcieni. Ażeby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych odcieni lepiej zatem polecić architektowi, który ma wiedzę i praktykę w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Z pomocą odcienia elewacji możemy też wizualnie poprawiać niekorzystne proporcje budowli. Na przykład, sylwetka niskiego oraz rozłożystego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, zaś wysoki jak też wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.Zarówno linie pionowe, jak i poziome, trzeba jednak stosować roztropnie, żeby przesadnie nie „wyciągnąć” domku górę czy nadmiernie go „poszerzyć”. Wdzięcznym surowcem który możemy też wykorzystać jest cegła ceramiczna pełna - Porotherm T.