Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Fotografia dawniej i dziś, czyli co się zmieniło w ostatnim czasie w technikach fotograficznych.

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Fotografia od lat pasjonuje wiele osób, stając się czasem ich życiowym zajęciem. Nie minęło wiele czasu, odkąd w prywatnym zastosowaniu pojawiły się proste aparaty fotograficzne. Prekursorami dzisiejszych lustrzanek z mnogościąobiektywów do osobnych planów zdjęciowych były nieskomplikowane w budowie i obsłudze aparaty na klisze fotograficzne.
aparat marki Sony
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Jasne jest, że pierwsze z nich, tak jak telewizory, utrwalały jedynie obraz w odcieniach szarości. Przeważająca większość przyjeżdżała ze Związku Radzieckiego, gdzie Polacy mieli wówczas znacznie lepszy dostęp niż do towarów pochodzących choćby z USA. Żeby zakupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep fotograficzny, zaś w celu wywołania fotek zostawiało się wykorzystaną kliszę do wywołania w jednym z punktów fotograficznych. Taki jak oto ten: .

Nieliczni próbowali wywoływać fotki samodzielnie, jednak do tego należało mieć stosowne warunki.Radzono sobie wówczas różnie, między innymi pokój, w którym panuje doskonała ciemność stanowiła tymczasowo łazienka bez okna, do której dostęp zostawał wówczas mocno utrudniony. Fotografie robione regulowanymi aparatami kliszowymi i wywoływane w warunkach domowych były nie najlepszej jakości. Natomiast profesjonalny fotograf umiał nieco modyfikować nasycenie i kontrast, przez co czasem dawało się uratować cenne zdjęcia.Dzisiejsze możliwości utrwalania fotografii na matrycy przy pomocy przeróżnych technologii stosowanych w aparatach cyfrowych sprawiają, że fotografować może każdy. Wystarczy znaleźć jakiś sklep fotograficzny, pośród bogatej oferty sprzętów wybrać najbardziej odpowiadający model. Komputer znaleźć można dziś w zasięgu każdego, zatem wystarczy je potem zgrać na dysk i ruszyć na kolejne fotograficzne podboje.


Aparat cyfrowy BenQ P1410
Author: BenQ
Source: BenQ
To oczywiście zaleta rozwoju technologicznego, jednak powszechny dostęp do aparatów sprawił, że pomimo używania tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych fotografii jest znacznie mniej niż wówczas, gdy za fotografię zabierały się osoby mające opanowane techniki robienia ciekawych zdjęć lub pasjonaci posiadający równie rozległą wiedzę.