Nie wszyscy to wiedzą, ale nie w każdej sytuacji jesteśmy zmuszeni składać PIT roczny od zyskanych dochodów. Nie musimy składać zeznań od dochodów zwolnionych i od których zaniechano pobrania podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo
język angielski
Author: Rod Waddington
Source: http://www.flickr.com
Płacący podatek dochodowy, którzy uzyskują przychody podczas roku podatkowego, powinni rozliczyć się ze skarbówką. Rozliczenie pit 2016 dotyczy więc większości z nas, a dochodowym opodatkowaniem podlegają różnorodne typy dochodów. Opodatkowaniu nie podlegają jednakowoż dochody, od jakich na podstawie Ordynacji podatkowej zaprzestano pobierania podatku.


Dzięki temu nie musimy składać zeznania rocznego i nie rozliczać się z tego rodzaju dochodów. Pozostałe wpływy ze źródeł przychodów są już opodatkowane, lecz ich opodatkowanie nie znaczy, iż automatycznie mamy złożyć pit 2016. Podatnicy muszą składać urzędom skarbowym pit 36 lub pit 37, według zdefiniowanego wzoru, o wielkości osiągniętego dochodu w tym roku podatkowym w terminie do trzydziestego kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznaniami nie obejmuje się również dochodów opodatkowanych metodą ryczałtową na podstawie ustawy o pit. Więcej tutaj: http://pit-tax.pl/o-nas/.


W tego rodzaju sytuacji więc zryczałtowaną opłatę odprowadza za podatnika podmiot jaki wypłaca dochody. Nie należy więc nie składać zeznań w sytuacji uzyskiwania przychodów przykładowo z tytułu wygranych w konkursach, grach albo zakładach wzajemnych, ale również nagród, jaka wiąże się ze sprzedaż premiową. Ciekawe dane: http://pit-tax.pl/.
. A to tylko jeden z przykładów. Nie zaliczają się również do rozliczenia świadczenia uzyskane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich poprzednio zakładem pracy służbowym stosunkiem.