Nie możesz mieć ani kota, ani psa, ale pragniesz bardzo mieć jakieś jakieś zwierzątka? Nie ma sprawy, do wyboru masz rybki, gady i płazy czy gryzonie. Zanim jednak coś wybierzesz sprawdź, czego wymagają te zwierzaki, oraz czy temu podołasz.
pies
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Jeśli idzie o rybki to istnieje mnóstwo poradników akwarystycznych. Nie musisz nawet kupować książki wystarczy poszukać dobrych stron w Internecie, na pewno znajdziesz takie, na których gości wielu odwiedzających i czyta przydatne rady, zamieszczone tam. Podobnie ma się sprawa z poradnikami o gadach i płazach, o ich hodowli, wymaganiach i warunkach, jakie należy spełnić, żeby móc w pełni i kompetentnie opiekować się takim zwierzątkiem Identycznie sprawa wygląda z poradnikami o gryzoniach (hodowla, wymagania, choroby). Te zwierzęta to tak naprawdę mniejszy problem niż psy i koty, lecz należy przygotować się na wszystkie ewentualności. To może nie tak ogromny problem, jak – zostając w świecie zwierząt – dinozaur, lecz żądający solidnego przygotowania.
Ale skąd pewność, czy taki gatunek zwierzątka – rybki, gad, płaz czy gryzoń jest dla ciebie (sposoby na hodowlę gryzoni))? czas rozważyć kilka za i przeciw. Wybierz rybki, jeśli nie jest Ci potrzebny bliski kontakt ze zwierzakiem. Jeśli lubisz spoglądać na zwierzęta, to akwarystyka będzie idealnym wyborem. Przeczytaj także książki o hodowli płazów. Jeśli wreszcie lubisz układać swój mały mikroświat w akwarium będzie mógł stworzyć taki prywatny mikroświat.

chomik
Author: Vilde Lauritzen
Source: http://www.flickr.com
A może niezbędny jest Ci bliższy kontakt, ale nie na tej zasadzie, co z kotem, a tym bardziej z psem? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie gryzoń – chomik lub świnka morska. Zawsze można wziąć na rękę takiego zwierzaczka, pogłaskać go i przytulić. To też bardzo ciekawe stworzonka do obserwowania w swoich codziennych obowiązkach.

Płazy i gady to coś dla miłośników ewolucji, bo przecież te małe zwierzątka mają długą i interesującą historię. Warto poobserwować ich ciekawy świat, tak bardzo różniący się od naszego.