Stadnina jest najkorzystniejszym miejscem dla miłośników koni. Zazwyczaj właściciele hodują więcej niż kilka okazów. Każdy koń musi posiadać własny boks i odpowiednią dawkę jedzenia.
Szelki
Author: Isa Costa


Powinno się też troszczyć się o jego czystość.


Uczucie do rumaków może rosnąć w sercu powoli lub wybuchnąć ogromnym żarem. I jeśli trafi już nas strzała boga miłości, to pozostanie ona w nas aż do śmierci. Są tacy, którzy swą miłość do koni przerabiają na biznes i zakładają stadninę. Są zmuszeni wówczas zmierzyć się z kilkoma kwestiami. Najważniejsza jest taka, że konie uwielbiają czystość i regularne przebieżki. Żaden nie chce stać w stajni. Wtedy w ich oczach pojawia się smutek. Jeśli chcemy, aby nasze rumaki były zdrowe powinniśmy również karmić je paszami najwyższej jakości. Należy do jedzenia wsypywać również suplementy, które wspomogą układ immunologiczny koni oraz wspomogą ich mięśnie. Idealnym rozwiązaniem są otręby ryżowe dla koni. Są one bogate w tłuszcze, a szczególnie w kwas felurowy. Wykazano już dawno, że wpływa on dobrze na rozrost tkanki mięśniowej. Poza tym, otręby są bogate w witaminy E i te z grupy B. Witamina E jest niebywale ważna w procesie tworzenia się układu odpornościowego, a witaminy B są niezbędne dla układu nerwowego. Otręby są wysokokaloryczne.
Ma to duże znaczenie dla koni wyścigowych, ponieważ zbyt mała ilość kalorii i powiązany z tym brak energii może grozić nie tylko przegraną w wyścigu, ale również problemami ze zdrowiem.