Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Falowniki o jakiej mocy należy wybierać do instalacji znacznej?

  • Posted on: 19 January 2022
  • By: addmean
Jest to najbardziej istotny element instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem jego jest wymiana stałego prądu, który wytwarzany jest przez podzespoły na prąd zmienny, który zsynchronizowany jest z siecią energetyczną.


Niezwykle duża ilość wariantów inwerterów powoduje, że decyzję o tym, jaki inwerter zastosować w instalacji, trzeba zostawić projektantowi.


Do mniejszych instalacji przydomowych konieczny będzie inwerter o niewielkiej mocy. Do instalacji na skalę przemysłową należy zastosować inwertery o sile większej. Inwerter solarny musi cechować się dosyć wysoką zgodnością z wszelakimi typami komponentów PV i wysoką sprawnością. Wydajność falownika, jest to bardzo ważny parametr, ponieważ zezwala on otrzymać największą ilość energii z paneli. Inwerter najlepszy do mniejszych mocy osiąga wydajność 97%. Falowniki czyli inwertery o większej mocy mogą osiągnąć 98% wydajności. Jeśli falowniki porównywane są po wydajności, wtedy należy to czynić po średniej wydajności, która wyrażona jest dla różnego obciążenia inwertera. Te sprawności muszą być zawsze w karcie katalogowej pod nazwą sprawność EURO.
malowidło - dom
Author: Alejandro
Source: http://www.flickr.com


Bez względu na to, jakiego rodzaju jest falownik, moglibyśmy dostrzec, że sprawność inwertera spada gwałtownie przy obciążeniu mniejszym niż 20-25% największej mocy. Dobór falownika polega przeważnie na tym, żeby montaż wytworzyła jak najwięcej energii przez cały okres żywotności tej instalacji. Całe komponenty mogą wytrzymać 25 lat a inwertery 20 lat. Wybór inwerterów także determinowany jest konfiguracją i rozmiarem instalacji. Jeżeli instalacja jest duża, to wtedy można by wybrać inwerter centralny. Do takiego inwertera przyłączona jest cała instalacja. Wyjście tego typu pozwala obniżyć wydatki jednostkowe zakupu inwertera.


Odmienny typ to falowniki łańcuchowe, które współpracują z kilkoma szeregami modułów. Można w oparciu o te falowniki tworzyć niewielkie, średnie oraz duże instalacje (A-C - pompy ciepła Biała Podlaska) PV. Najrzadziej są używane mikrofalowniki, które mogłyby współpracować z poszczególnymi modułami.