Organizując wakacje albo eskapadę na weekend, należy brać pod uwagę wycieczkę w rejon Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, wijący się przez kilka województw. Wizytując ten rejon warto porzucić samochody i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica liczy ponad 300 kilometrów i na znacznej części jej nurtu znakomicie nadaje się na spływy, a przepastne obszary parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych eskapad.


Pilica zjawiskowo płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla miłośników nietkniętej przyrody. Składa się on z trzech terenów – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten pierwszy znajduje się na rubieży województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Jest słynny z lasów pełnych dzikiej fauny i kilkudziesięciu chronionych roślin. W jego środku jest szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów - -> sprawdź o spływach kajakowych. Trasa ta przecina też Sulejowski Park Krajobrazowy, położony na terenie łódzkiego. W Parku tym zbudowano Zbiornik Sulejowski, świetny na pływanie na rowerach wodnych. Dalej jest Spalski Park Krajobrazowy, który oprócz wspaniałej dzikiej natury, oferuje liczne zabytkowe budowle. W Inowłodzi napotkamy pozostałości twierdzy z Średniowiecza, a w Studziannej zwiedzimy gotycki klasztor Filipinów. Cała okolica usiana jest zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi.

Nad Pilicą wytyczonych jest parę tras, na które można zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najciekawszych spływów, jakie ma w ofercie Pilica. Spływ tą rzeką jest nietrudny i nadaje się dla całej rodziny - przeczytaj tutaj. Proponowane są zwykle eskapady weekendowe z noclegami na trasie, ale poleca się też poświęcenie urlopu, podróżując kajakiem przez wszystkie nadpilickie parki krajobrazowe.