Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Czym w praktyce odróżniają się wentylatory promieniowe od wentylatorów osiowych?

  • Posted on: 24 January 2022
  • By: addmean
Wiatraki typu promieniowego, w potocznie wykorzystywanym języku nazywane jako dmuchawy, to najczęściej napędzane przy pomocy silnika elektrycznego urządzenia wirujące.


Cechują się one promieniowym kierunkiem przepływu (wyrzutu powietrza), z tego powodu również bierze się ich określenie - promieniowe.


Salon, fototapeta z motywem kolorystycznym
Author: czarna-zebra.pl
Source: http://czarna-zebra.pl


Znaczy to, że powietrze rozchodzi się po promieniu, który się obraca. W wentylatorach promieniowych napływ powietrza od wlotu jest osiowy, czyli w osi obracania się wirnika. Obracający się wirnik przekazuje energię powietrza wykorzystując tzw. efekt odśrodkowy, zatem odrzucenia za pośrednictwem siły odśrodkowej masy napływającego na wirnik powietrza. W początkowej fazie, po uruchomieniu wentylatora, masy powietrza albo odmiennego czynnika (mieszanki z ciałami stałymi kompletnymi czy gazu) obecne pomiędzy łopatkami wirnika są wyrzucane na zewnątrz pod wpływem działania siły odśrodkowej, która powstała przy ruchu obrotowym.


drewniana podłoga
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
lokum
Author: Eli Christman
Source: http://www.flickr.com


Na miejsce wydmuchiwanych mas powietrza napływają kolejne ze strony poosiowej. Tak zaczyna się zatem przepływ od otworu wlotowego poprzez wirnik, obudowę spiralną i obudowę do otworu wylotowego. Ruchowi powietrza zapobiegają jednak opory pojawiające się w wentylatorze oraz w sieci wentylacyjnej, poprzez którą płynie wprawiane w ruch powietrze. Wentylatory promieniowe różnią się od wentylatorów osiowych tym, że posiadają większe przyrosty ciśnień od tych, które występują w wentylatorach osiowych. Podczas, kiedy wentylatory osiowe wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, w których obowiązkowe są duże wydajności przy relatywnie małych spadkach ciśnienia.


Kształty wentylatorów to klasyczne obudowy wiatraków określające umiejscowienie wlotów oraz wylotów powietrza z i do wentylatora.

Niedawno została przygotowana nowa, bardzo atrakcyjna oferta - żeby ją ujrzeć, kliknij tu i spójrz na ofertę (http://z-nami.eu/weryfikacja-najemcy/) a na pewno się nie rozczarujesz.

Poprawnie zaprojektowane wentylatory promieniowe pomagają dostosować wentylator do projektowanego systemu wentylacji, tak redukując straty wylotowe oraz wlotowe, jak i poziom hałasu czy drgań.