Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Parę wskazówek na temat wyboru odpowiedniego pługa

  • Posted on: 31 January 2022
  • By: addmean
Kluczem do ekonomicznej oraz wydajnej orki jest dobrze wybrany sprzęt. Jednak jest to stosunkowo niełatwe, ponieważ przy wybieraniu należy uwzględniać wiele istotnych czynników, m.in. powierzchnię gospodarstwa, moc ciągnika, Rozmiar działki czy też klasę i strukturę ziemi albo kwotę, jaką chcielibyśmy wydać na wspomniane narzędzie.


Mimo ciągłego wzrostu zainteresowania bezorkowym sposobem uprawy roli, pług jest wciąż i przez długi czas będzie jedną z najważniejszych maszyn do uprawy roli w różnych gospodarstwach.


BHP
Author: Ida Myrvold
Source: http://www.flickr.com


pług
Source: pixabay.com


Nie zadziwia więc to, że jest on w ofercie dużej ilości wytwórców różnorodnych maszyn rolniczych. Budowa pługów jest coraz bardziej skomplikowana, jednak wciąż, obok niezwykle innowacyjnych wersji z wszechstronną regulacją, obecne na rynku pługi są proste w obsłudze i tanie. Są to pługi zagonowe. Takie zróżnicowanie różnych ofert bywa niezwykle często źródłem wielu problemów w podjęciu adekwatnej decyzji. Sprawdźmy zatem, na jakiego rodzaju aspekty warto zwrócić uwagę, na przykładzie chociażby pługów do ciągników mających moc 100 - 140 KM.


Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, aby tego typu pług nie był za duży, biorąc pod uwagę zdolności naszego ciągnika. Jeśli go się przeciąży, to nie tylko wzrośnie zużycie paliwa, ale także pogorszy się jakość orki i wydłuży czas przeprowadzania planowanych prac.

Odkryj bez zwlekania wpis spod linku (https://www.homeplaner.pl/comforthome/), ponieważ zapewne zaszokuje Cię to, jak niezwykle pasjonujące teksty tam są opublikowane!

Niestety do wyboru właściwej wielkości pługa nie starczą wyłącznie informacje od producentów, zwłaszcza dlatego, że każdy z nich przekazuje minimalną potrzebną moc ciągnika, zatem konieczne jest także doświadczenie i duża znajomość struktury posiadanych gruntów.
Zakładając czynniki dla przykładu orki zimowej, zatem głębokości powyżej 25 centymetrów, ciągnik o mocy 120 KM na lekkich glebach mógłby funkcjonować nawet z pięciokorpusowym pługiem o szerokości roboczej dwóch metrów. Natomiast na ciężkiej glebie lub w miejscach, w których są pokłady gliny, ten sam ciągnik odpowiednią prędkość pracy może otrzymać co najmniej z pługiem 3x40.