Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Do jakich rzeczy służą wydobywane surowce kamienne? W jakich wyrobach wykorzystywany jest granit?

  • Posted on: 3 September 2021
  • By: addmean
W Polsce pozyskuje się spore ilości różnego rodzaju kruszyw jak i materiału skalnego. Wykorzystywane są tego typu materiały do bardzo różnych celów.




biuro
Author: Björn S...
Source: http://www.flickr.com


Jedne surowce wymagają wcześniej przygotowania do obróbki inne z kolei są już po wydobyciu gotowe do przerabiania na różnego rodzaju wytwory.


Pod kloszem
Author: flakeparadigm
Source: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/


wapno
Author: Alejandro Erickson
Source: http://www.flickr.com


Tak przykładowo jest z surowcem kamiennym.

Czy jakiś komentarz z witryny (http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/sharp/klimatyzatory-przenosne-sharp) zachęcił Cię do zostawienia swej oceny? Szalenie nam miło. Zatem nie zwlekaj i napisz coś!

Granit bowiem to kamień, z którego po wydobyciu robi się różnego rodzaju artykuły. Ma on duże zastosowanie głównie ze względu na swoją trwałość. Jako taki odporny na uszkodzenia materiał używany jest na blaty kuchenne, schody czy parapety. Bardzo często robi się z tego surowca posadzki, jakie wytrzymują długo. Nawet jeżeli po jakimś czasie będzie wyglądał trochę gorzej, to można go wyszlifować i przywrócić piękny blask jak na początku. Dlatego też pomimo iż stopień twardości ma bardzo duży i w obrabianiu nie jest łatwy, to jest to bardzo praktyczny materiał.


Czasami z ziemi wydobywane są surowce mineralne, z których tworzy się spoiwo mineralne. Często spala się oraz mieli skały osadowe.

Jeżeli fascynuje Cię omawiane zagadnienie, nowa wiadomość (https://www.cermag.com.pl/pl/kontakt/opole/) przedstawia drobiazgowo intrygujące zagadnienia, które okażą się bardzo zajmujące.

Przykładem spoiw mineralnych jest wapno. Jest to spoiwo powietrzne, to znaczy, że robi się twarde na powietrzu. Wapno mamy pod najróżniejszymi postaciami. Jedną z postaci jest wapno palone, jakie uzyskuje się poprzez wypalenie kamienia w dużej temperaturze nawet do około tysiąca stopni - WKG.




Czasem wapno takie jest mielone, ale to zależy od jego przeznaczenia. Zależnie od tego z jakiego surowca jest takie wapno można wyróżnić wapno wapniowe, dolomitowe oraz hydrauliczne, jakie robi się z ilastych skał wapiennych.