Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Nie wiesz, jak powstają składniki na produkty budowlane? Zajrzyj tu i kupuj świadomie!

  • Posted on: 17 November 2021
  • By: addmean
Kiedy myślimy o pracownikach kopalni, na ogół napływają nam przed oczy ubrudzeni węglem górnicy z Górnego Śląska. Tak naprawdę w naszym kraju pracuje mnóstwo kopalń, jakie z węglem nie mają nic wspólnego.


Wydobywa się u nas różne surowce mineralne.


Rozpoczynając od surowców energetycznych (jak choćby węgiel brunatny i kamienny), przez metale (przykładowo miedź na południowym zachodzie), surowce niemetaliczne (Wieliczka i jej chlorek sodu), aż do surowców budowlanych.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu masz zamiar jeszcze bardziej szczegółowo zbadać ten temat, zalecam tę witrynę (https://bautec-lodz.pl/), gdyż ona jest tak samo niebanalna.

np. piasków. Wielość typów oznacza, że towary te bywają wykorzystywane w rozmaitych sferach gospodarki. Każdy z surowców przechodzi podobnie odmienną drogę od wydobycia do zużycia.

Ten tekst Ci się spodobał? To odwiedź serwis ogrodzenia panelowe 2d, a znajdziesz więcej podobnych danych, które także będą fascynujące.

Niektóre są obrabiane wprost przy kopalni, inne potrzebują odrębnych zakładów, by zostać oczyszczone i przygotowane do wykorzystania.


mączka wapienna
Author: Project NEURON
Source: http://www.flickr.com


Dobrym okazem jest tu kruszywo skalne - węglan wapnia, sławny bardziej w sektorze przemysłowym jako mączka wapienna. Wydobywana jest ona w kopalniach w kilku miejscach w Polsce, np. w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W zależności od charakteru kopalni albo przerabiana jest w kompleksie, ewentualnie przewożona do współpracującego wydziału, np. cementowni. W każdym razie z kawałów kamienia (wapienia) zostaje miał, który stosuje się w produkowaniu cementu, wylewek samopoziomujących, innej chemii budowlanej, ale także w elektrowniach. Mączka wapienna jest świetnym wypełnieniem, dlatego jej zużycie jest w każdej z tych specjalizacji wysokie.
Dla zwykłego Kowalskiego mączka nie przedstawia wielkiej wartości, jako że nie używa się jej w warunkach domowych. Mamy kontakt z nią, nawet o tym nie wiedząc, dopiero w czasie zadań budowlanych, kiedy kładziemy nową podłogę względnie smarujemy kafelki klejem.