Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Co trzeba wiedzieć o budowaniu domu jednorodzinnego – od czego rozpocząć oraz czym kierować się podczas wybierania projektu

  • Posted on: 3 December 2022
  • By: addmean
Posiadanie własnego domu jest marzeniem chyba większości ludzi. Samo kupno działki nie sprawia, że możemy postawić na niej budynek – niezbędne będą właściwe dokumenty. Co należy uczynić, aby zyskać pozwolenie na budowę?


Kupujemy działkę

Odzież robocza
Author: Walt Stoneburner
Source: http://www.flickr.com
Rzecz jasna pierwszym krokiem do posiadania swojego domu jest kupienie odpowiedniej działki. Podczas poszukiwania musimy pod uwagę wziąć takie kryteria, jak lokalizacja, wielkość czy sąsiedztwo. Istotne jest także to, na jakim terenie mieści się ewentualne miejsce na nasz dom. Jeśli okolice nieraz nawiedzają powodzie, trzeba pomyśleć czy nie jest dobrze szukać czegoś innego – przecież budowa domu to znacząca inwestycja, a przykro pakować pieniądze w budynek, który trzeba będzie wyremontować zaraz po zamieszkaniu w nim. Oprócz tego decydując się na działkę zweryfikujmy jakie są warunki zabudowy w tym określonym miejscu. W tym celu należy iść do urzędu gminy albo przejrzeć te wytyczne na serwisie internetowym (jeżeli istnieje taka ewentualność). Tu przeczytasz więcej: .

Decydujemy się na projekt

Jeżeli już staliśmy się posiadaczami upragnionej działki we właściwej lokalizacji i wiemy jaki budynek możemy na niej zbudować, powinniśmy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych, jakie odzwierciedlają konieczne wymagania. Możemy też zamówić niniejszy projekt (zobacz domański) u architekta z kompetencjami. Niezależnie od tego czy wybraliśmy gotowy projekt domu czy też na skorzystanie z propozycji specjalisty, który uwzględni nasze osobiste potrzeby i oczekiwania, musimy także sporządzić plan wykorzystania działki. Powinien on obejmować nie jedynie usytuowanie samego budynku na działce, ale również drogi dojazdowe, szambo lub studnię. Powinniśmy też postarać się o tak zwane promesy przyłączeniowe. Sprawdź więcej: interesujące projekty domów małych.


Staramy się o przyzwolenie na budowę

Zanim zaczniemy prace budowlane, powinniśmy zdobyć w odpowiednim urzędzie specjalne pozwolenie. Do wniosku o wydanie takiego dokumentu trzeba będzie dołączyć plan zagospodarowania przestrzeni, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również poświadczenie prawa własności do działki i nadmienione już wyżej promesy dotyczące przyłączy mediów.