Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Wilgotność drewna a także metody jej badania

  • Posted on: 12 June 2021
  • By: addmean
Drewno jest tworzywem anizotropowym i higroskopijnym. Stąd jego własności mechaniczne zależne są od kształtowania się jego wilgotności.


W każdym zastosowaniu drewna powinna przestrzegana być reguła utrzymania stałej wymaganej wilgotności technicznej, równoważnej przy jakiej nie zmienia one swych kształtów.
Ażeby jednakże wykorzystać drewno (polecamy sklep stolarski wrocław) w optymalny sposób pod względem technicznym, należy dbać o jego wilgotność a to można czynić jedynie poprzez dogłębne sprawdzanie jego wilgotności. Badanie wilgoci drewna możesz dokonywać na wiele sposobów. Pierwszą z metod jest nadzwyczaj dogłębna i stosowana w warunkach zakładowego laboratorium i suszarniach drewna. Natomiast druga elektrometryczna jest stosunkowo praktyczna a także stosowana wszędzie a szczególnie w warsztatach przerobu drewna na składach drzewnych w większych i mniejszych warsztatach rzemieślniczych.


gruz
Author: jean-louis Zimmermann
Source: http://www.flickr.com


Salon w stylu nowoczesnym
Author: Mikhail Golub
Source: http://www.flickr.com


Metoda wagowo-suszarkowa polega na pobraniu próbki o wymiarach 2x2x2 cm ze środka analizowanej deski czy też fragmentu. Następnie dopełnia się ich ważenia z dokładnością do 0,01g. Zbadane sztuki umieszcza się w elektrycznej suszarce - laboratoryjnej, wyekwipowanej w termoregulację, która utrzymuje temperaturę na żądanym poziomie z precyzją do +/- 5 °C.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej pionowy trak taśmowy na omawiany wątek - informacje okażą się na pewno niezwykle fascynujące, zatem kliknij tutaj i zobacz więcej.

wilgoć drewna (Wo) kalkuluje się z precyzją do 0,5%. Prócz tego zawsze możemy zastosować miernik wilgotności drewna. Istnieje na rynku ciąg rodzai wilgotnościomierzy.
Do łatwych w obsłudze należy wilgotnościomierz D-3, jaki dopełnia pomiaru wilgoci drewna 6%-30% wilgoci bezwzględnej. Praktyka przekonuje, iż bez takowych narzędzi nie możemy w sposób prawidłowy dopełniać jakiejkolwiek produkcji drzewnej.