Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Co robić w sytuacji pojawienia się wilgoci w mieszkaniu?

  • Posted on: 5 February 2022
  • By: addmean
Zawilgocenie jest niepożądanym problemem w każdym pomieszczeniu. Zależnie od tego, w którym miejscu wystąpiła, w krótkim czasie może nadwątlić strukturę, uszkodzić ściany i podłogi, spowodować wytwarzenie się grzyba i roznoszenie się szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią nasze pomieszczenia, by już więcej się nie pojawiła, jak osuszyć ściany i zlikwidować efekty jej wystąpienia? Prezentujemy garść sprawdzonych sposobów.
Nawet w dobrze eksploatowanym budynku zawsze jest para wodna powstająca w kuchni (zmywanie) i łazience (prysznice). Widać to zwłaszcza na przykład na szybie w kuchni zimą, kiedy gotujemy bez otwartego okna. Jest określona różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem i zewnętrzem, para wodna nie ma gdzie ujść, więc zbiera się na oknie. Ale gdy system wentylacyjny nie działa jak należy, nadmiar wody nie zostanie zlikwidowany i może kumulować się w mieszkaniu, pozostając na suficie lub meblach.


izolacje
Author: Knauf Insulation
Tę kwestię można dosyć łatwo rozwikłać stosując w pomieszczeniach osuszanie budynków, stosując mikroszczeliny w oknach lub wózki widłowe elektryczne częstsze wietrzenie. Na krótką metę egzamin zdadzą też osuszacze powietrza które można kupić w supermarketach budowlanych. Jednakże problem jest większy, kiedy zawilgocenie zajmie cały bok kamienicy albo kilka lokali na przykład po tej samej stronie. Przyczyną powstawania wilgoci w domu, jest brak odpowiedniej izolacji fundamentów lub podpiwniczenia. W starych kamienicach izolacje po prostu z biegiem lat się uszkodziły, w latach ich budowania hydroizolacje nie były na porządku dziennym - czytaj o hydroizolacjach.Czasami z powodu długotrwałej deszczowej pogody lub zmian w urządzeniu przestrzeni w okolicy (nowe budynki, ocieplenie elewacji) podnosi się poziom wód gruntowych. Dodatkowo powodem często jest niewłaściwa izolacja domu. Przez różnicę temperatury pomiędzy ciepłym wnętrzem a zimną przerwą albo jej kawałkiem może dojść do wykroplenia się wilgoci. Efektem tego są mokre ściany.
izolacje
Author: Offutt Air Force Base
Source: http://www.flickr.com
Najczęściej jest stosowany system grawitacyjny, ale został on zaburzony przez bardzo szczelne, plastikowe okna i solidne warstwy nieprzepuszczalnego styropianu. Szczelne okna i docieplenia to ruchy poczynione w trosce o cięcie opłat za ogrzewanie, ale niestety są one niewłaściwe. Przy suszeniu domu, w którym wystąpiła wilgoć, pozostaje wynająć ekipę, dla której osuszanie budynków to chleb powszedni - czytaj więcej. Jednak to działanie to tylko połowa zadania. Przy mocno zniszczonych wilgocią budowlach często trzeba przeprowadzić suszenie fundamentów i działające hydroizolacje.

Małe codzienne prace pomogą zapobiec wystąpieniu nadmiaru pary wodnej w domu, lecz na niesprzyjające warunki pogodowe lub obsuwanie się gruntu niestety człowiek nie zadziała i może wyłącznie reagować na ich skutki.