Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Jak poradzić sobie z konieczną rozbiórką starego budynku?

  • Posted on: 1 December 2022
  • By: addmean
Jeżeli spotkamy się z koniecznością wyburzenia niepotrzebnego, nienadającego się do zamieszkania czy nawet już stwarzającemu zagrożenie dla ludzi obiektu, trzeba spełnić szereg formalności i czasami uzyskać niezbędne zgody. Proponujemy zacząć od zapoznania się z poniższy tekstem.


W tejże sytuacji już na początku pojawiają się bardzo ważne pytania:

1. Co wolno a czego nie wolno wyburzać?
2. Jakie papiery i gdzie należy przedstawić?
3. Co zrobić z pozostałościami po rozbiórce?


wyburzenia
Author: Phillip
Source: http://www.flickr.com
Odpowiedź na pytanie nr 1 jest prosta – możemy rozebrać bez pozwolenia urzędu tylko niewielkie obiekty, do ośmiu metrów wysokie i odpowiednio oddalone położone od granicy działki, by nie zagrażać ludziom. Rzecz jasna budynek który mamy zamiar zrównać z ziemią nie może być zabytkowy. Na wszystkie inne rozbiórki jest wymagane zezwolenie. Takowe zezwolenie możemy uzyskać w wydziale architektury powiatu lub gminy, na którego terenie rzeczona budowla się jest usytuowana (czytaj więcej o robotach wyburzeniowych).


Odpowiadając na pytanie nr. 2: całkiem podobnie jak w przypadku starania się o pozwolenie na budowę, trzeba przedłożyć dokument (zobacz też: archiwizacja dokumentów gdynia) własności odnoszący się do działki lub budynku, plan wyburzania wraz z rysunkami technicznymi, a także opis sposobu zapewnienia zasad bezpieczeństwa. Jeśli zajdzie taka konieczność, również i inne dokumenty t.j.: opinię konserwatora zabytków czy wydziału ochrony środowiska w przypadku jeśli burzony
wyburzenia
Author: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Source: http://www.flickr.com
budynek znajduje się w obszarze chronionym ze względu na przyrodę. Trzeba również pamiętać, iż za bezpieczeństwo ludzi i mienia odpowiada inwestor, również pieniężnie.

Kolejnym kłopotem do rozwiązania jest sprawa pozbycia się gruzu oraz innych odpadów pozostałych po rozbiórce. Przy małych ilościach odpadków pochodzących z remontowanego obiektu, można je oddać do Punktu SZOK. Listy takich miejsc możemy odnaleźć w miejscowych urzędach miasta lub gminy. W przypadku wyburzania całego obiektu, konieczny jest zakup odpowiednich kontenerów na odpadki i zutylizowanie ich przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo. Jeśli w czasie demontażu zajdzie potrzeba usunięcia odpadków stanowiących zagrożenie dla zdrowia, takich jak przykładowo azbest, nieodzowne będzie zatrudnienie specjalistów jak mega-pol).