Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Skuteczne zapobieganie zbytniemu przyrostowi ciśnienia w instalacjach - jak to zrobić

  • Posted on: 3 November 2022
  • By: addmean
W armaturach ogrzewających ważną rolę gra zapobieganie nadmiernemu przyrostowi ciśnienia. Kłopot ten rozstrzygają przeponowe zbiorniki wzbiorcze, dzięki którym wykonalna jest kompensacja rozszerzalności termicznej wody. Naczynie wzbiorcze pełni parę ról. Nieodzowne jest utrzymywanie ciśnienia w każdym miejscu instalacji przy uwzględnieniu dopuszczalnych granic. Istotne pozostaje zapewnienie ochrony przed zbytnim podwyższeniem, czy też spadkiem ciśnienia. Naczynie przeponowe wyrównuje objętość wody grzewczej w rezultacie zmian temperatury. Równie znaczące zadanie to korygowanie potencjalnych małych deficytów wody w instalacji.


instalacja cieplna
Author: Bryn Pinzgauer
Source: http://www.flickr.com
Pojemnik montuje się zwykle w kotłowni, gdzie powinno mieć zapewnioną odpowiednią powierzchnię z każdej strony zasobnika (Bibus Menos Spółka z o.o.). Znaczący jest dostęp do zaworu odcinającego i spustowego, oraz do tabliczki znamionowej. Przewody nie mogą być naciągnięte. Na potrzeby konserwowania trzeba zadbać o złącze samoodcinające z funkcją opróżniania. (naczynie przeponowe cwu) Przed przyłączeniem pojemnika należy skonfigurować odpowiednie ciśnienie początkowe. Jest ono wprowadzane fabrycznie dla rozmaitych wersji naczyń. (Kliknij tutaj) W razie potrzeby, powinno się przeistoczyć ciśnienie wstępne. Jeżeli jest ono zanadto duże, trzeba wypuścić gaz za pomocą zaworu do nabijania.

Spodobał Ci ten artykuł? To ekstra, sprawdź stronę (http://bautec-lodz.pl/budownictwo) pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

Zdarzyć się może, że ciśnienie jest za niskie. W takim wypadku powinno się napełnić zasobnik azotem do osiągnięcia właściwego ciśnienia.


instalacja hydrauliczna, zlew
Author: Dean Hochman
Source: http://www.flickr.com
Naczynie przeponowe jest urządzeniem ciśnieniowym, dlatego ze względów bezpieczeństwa powinno się dbać o jego okresowe kontrole i pielęgnację. Wypływy wody, lub ogniska rdzy są łatwe do wykrycia. W trakcie kontroli kontroluje się, czy przez zawór gazowy nie odpływa woda. W razie konieczności trzeba zamienić przesłonę. Jeżeli nie ma takiej możności, trzeba zamontować nowe naczynie. Inspekcja tego parametru polega na porównaniu faktycznego ciśnienia w powierzchni gazowej z ciśnieniem odpowiedniego dla danej instalacji zapisanym na tabliczce znamionowej. W razie niezbędności trzeba wykonać korektę. Podczas inspekcji naczynie winno być odczepiane od instalacji.