Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Jakim sposobem osiągnąć ciągłą dostawę gazu?

  • Posted on: 23 November 2022
  • By: addmean
W świetle ostatnich wydarzeń za wschodnią granicą, coraz coraz więcej istotne jest zbudowanie nieuzależnionego od Federacji Rosyjskiej systemu dostarczania metanu. Po długich analizach powstał idea, ażeby w Świnoujściu powstał gazoport, gdzie statki przewożące gaz ziemny mogłyby przeprowadzić przeładunek gazu, a ten byłby dalej przesyłany wprost do eksploatatora przy pomocy rur bądź we właściwy zbiornik na gaz po czym przewożony dalej, ciężarówkami czy też koleją. Taki gazoport będzie przyjmować metan od rożnych dostarczycieli, co w znaczący sposób wpływałoby na bezpieczeństwo gazowe Polski, w związku z tym byłoby to przedsięwzięcie, które pozwoliłoby nam się zabezpieczyć przed potencjalnymi problemami z dostawą gazu z Federacji rosyjskiej.

Gaz, palnik
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Nie jest z pewnością dobrze uzależniać się od jakiegoś dostawcy, albowiem wyłączność nie tylko podnosi ceny gazu, ale może także powodować problemy natury politycznej, jak wykazał przykład Ukrainy w 2009 r. - przykręcony kurek z gazem może być nie mniej skuteczny jak dywizje czołgów.naciśnij tu lakier przemysłowy do mebli lakier przemysłowy do mebliJedyną ochroną przed niepożądanymi przedsięwzięciami monopolisty - niezależnie czy ze wschodu czy z zachodu - jest zróżnicowanie źródeł dostaw. Kiedy się ma kilku dostarczycieli dużo łatwiej jest pertraktować warunki umowy, a i zagrożenie politycznej przewagi zmniejsza się prawie do zera, tym bardziej iż gaz transportowany jest z dowolnego miejsca na świecie, bowiem przywieziony jest od dostawcy przez statki, tzw. statki cysterny. Zbiorniki na gaz płynny na tych statkach są schładzane tak, ażeby przewożona substancja pozostawała w stanie płynnym. Tak więc aby być w wyższym stopniu niezależnym należy zbudować port, który będzie w stanie obsłużyć taki statek, a następnie przelać jego ładunek na ląd i spowodować by był użyteczny. Czym w istocie jest gazoport?

To zbiorniki na gaz płynny w jakich ciekły metan nagrzewany jest do temperatury w której robi się on z powrotem gazem, wraca więc do swojej zwykłej formy. Postać skroplona zajmuje objętość sześćset trzydzieści razy mniejszą niż forma gazowa, przez co znacznie rośnie gęstość energii stąd ogromne ilości gazów mogą być gromadzone w względnie małych pojemnikach. Specjaliści twierdzą, że takie terminale do rafinacji metanu to bardzo bezpieczne przedsięwzięcie.

Zobacz również: emexgaz.pl
Tags: