Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Podstawowe zastosowania przekładni mechanicznych, jakie są najważniejsze ich typy.

  • Posted on: 16 May 2020
  • By: addmean
Jednym z podstawowych mechanizmów używanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach są przekładnie. Ich najważniejszą rolą jest przeniesienie napędu z jednego elementu na drugi, przy jednoczesnej zmianie parametrów ruchu. Przez zastosowanie przekładni da się zmienić siłę, prędkość i moment siły, lub kilka z tych elementów jednocześnie.

Mechaniczne przekładnie występują w niezliczonej liczbie wersji i odmian, w każdym urządzeniu mechanicznym są one inne, dostosowane do konkretnych potrzeb. Ze względu na układ geometryczny przekładnie rotork dzieli się na kilka odmian, przykładowo wichrowate, równoległe i kątowe. Więcej informacji: rotork. Taki podział wynika z tego, jak są położone osie kół przekładni, przykładowo przy przekładniach równoległych koła są ułożone równolegle do siebie, a przy kątowych osie będą się przecinać. Dzięki takim rozwiązaniom można zaprojektować przekładnię która będzie pracować pod różnymi kątami, oczywiście przy uwzględnieniu parametrów wytrzymałościowych i potrzebnego miejsca w obudowie. Podziałów przekładni jest jeszcze kilka, następnym popularnym i chętnie stosowanym jest podział ze względów konstrukcyjnych.
maszyny
Source: pixabay.comW tym ostatnim przypadku podział dokonywany jest ze względu na budowę samej przekładni. Tu z pewnością najbardziej popularną wersją są przekładnie walcowe, w których przenoszenie napędu odbywa się w osiach równoległych. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w skrzyniach biegów pojazdów samochodowych i lotniczych, ale również przy różnego rodzaju przekładniach stosowanych w przemyśle. Innym rodzajem powszechnie wykorzystywanych przekładni są przekładnie ślimakowe. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek te przekładnie przenoszą ruch w prostopadłych kierunkach. Składają się one z dwóch elementów, z których jedna jest okrągła, a druga ma kształt ślimaka. Tego typu przekładnie znajdują także zastosowanie w licznych maszynach które wymagają zmiany kąta obrotu, lecz charakteryzuje je niezbyt wysoka sprawność. Z takich też powodów przekładnie ślimakowe nie będą się specjalnie nadawać do tego, żeby przenosić duże obciążenia. Zobacz także: w tej ofercie przekładnie ślimakowe.