Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Podstawowe zastosowania przekładni mechanicznych, jakie są najważniejsze ich typy.

  • Posted on: 25 October 2020
  • By: addmean
Jednym z podstawowych mechanizmów używanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach są przekładnie. Ich najważniejszą rolą jest przeniesienie napędu z jednego elementu na drugi, przy jednoczesnej zmianie parametrów ruchu. Przez zastosowanie przekładni da się zmienić siłę, prędkość i moment siły, lub kilka z tych elementów jednocześnie.


Mechaniczne przekładnie występują w niezliczonej liczbie wersji i odmian, w każdym urządzeniu mechanicznym są one inne, dostosowane do konkretnych potrzeb. Ze względu na układ geometryczny przekładnie rotork dzieli się na kilka odmian, przykładowo wichrowate, równoległe i kątowe. Więcej informacji: rotork. Taki podział wynika z tego, jak są położone osie kół przekładni, przykładowo przy przekładniach równoległych koła są ułożone równolegle do siebie, a przy kątowych osie będą się przecinać.

Szukasz użytecznych artykułów? To dobrze, ta strona internetowa bio oczyszczalnie na pewno Cię zaciekawi, ponieważ znajdziesz na niej dużo bardzo interesujących informacji.

Dzięki takim rozwiązaniom można zaprojektować przekładnię która będzie pracować pod różnymi kątami, oczywiście przy uwzględnieniu parametrów wytrzymałościowych i potrzebnego miejsca w obudowie. Podziałów przekładni jest jeszcze kilka, następnym popularnym i chętnie stosowanym jest podział ze względów konstrukcyjnych.
maszyny
Source: pixabay.com


W tym ostatnim przypadku podział dokonywany jest ze względu na budowę samej przekładni. Tu z pewnością najbardziej popularną wersją są przekładnie walcowe, w których przenoszenie napędu odbywa się w osiach równoległych. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w skrzyniach biegów pojazdów samochodowych i lotniczych, ale również przy różnego rodzaju przekładniach stosowanych w przemyśle. Innym rodzajem powszechnie wykorzystywanych przekładni są przekładnie ślimakowe. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek te przekładnie przenoszą ruch w prostopadłych kierunkach.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Będzie nam przyjemnie, jeśli postawisz na przeglądnięcie innych. Po prostu kliknij w link (https://bazalt.pl/kopalnia-wilkow/oferta/kruszywa-do-betonu/) i przenieś się do następnej strony.

Składają się one z dwóch elementów, z których jedna jest okrągła, a druga ma kształt ślimaka. Tego typu przekładnie znajdują także zastosowanie w licznych maszynach które wymagają zmiany kąta obrotu, lecz charakteryzuje je niezbyt wysoka sprawność. Z takich też powodów przekładnie ślimakowe nie będą się specjalnie nadawać do tego, żeby przenosić duże obciążenia. Zobacz także: w tej ofercie przekładnie ślimakowe.