Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Piec na pelet - jaki kocioł będzie najlepszy

  • Posted on: 7 May 2021
  • By: addmean
Piec na pelet to wydatek rzędu paru czy też nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu, by nie były to pieniądze wyrzucone w błoto? Jakimi regułami się kierować, wybierając kocioł na pelet?


Kotły określone do palenia peletu są w większości wypadków sprzedawane z samoczynnymi podajnikami a także zbiornikami paliwa. Podajniki mają za zadanie uzupełniać paliwo z zasobnika do paleniska. W asortymencie są ślimakowe bądź pneumatyczne. Te ostatnie gwarantują przemieszczanie peletu na odległość paręnastu czy też nawet kilkudziesięciu m. Dzięki temu opał może być magazynowany w znacznej odległości od kotłowni, na przykład w oddzielnym pomieszczeniu bądź w zbiorniku postawionym na zewnątrz.

To niezły moment, aby zgłębić więcej danych na ten wątek - niezbędne będzie tylko optymalne źródło (https://urbanski.pl/), które wyświetli potrzebne informacje.

Warto wygospodarować obszerne pomieszczenie na opał, albowiem można zaopatrzyć się w jego zapas na całą zimę w czasie, kiedy jego cena jest najniższa.

ogrzewanie, dom, ciepło
Author: JMacPherson
Source: http://www.flickr.com
Większa część kotłów na pelet to urządzenia jednofunkcyjne, zasilają tylko instalację grzewczą. Ażeby mogły przygotowywać wodę do mycia, należy do nich dokupić odpowiedni zasobnik. Osobliwością są kotły z wkomponowanym zasobnikiem. Nie warto nabywać pieca o mocy większej aniżeli określona w projekcie budynku, gdyż przez większą część sezonu grzewczego powinien pracować z nominalną mocą. Będzie wtenczas osiągał najwyższą sprawność, zatem z porcji paliwa generował najwięcej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie peletów będzie małe i do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń wynikających z procesu wypalania.


W ofercie wytwórców pojawia się coraz więcej kotłów niedużej mocy – nawet kilkukilowatowych. Podobna moc starczy do ogrzania dobrze ocieplonego domu. Jeżeli kocioł ma również nagrzewać wodę do mycia, jego moc powinna być większa (na ogół powyżej 20 kW).

Pelety jest to granulat przygotowywany z drzewnych odpadów: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod olbrzymim ciśnieniem, bez dodatków tj. lepiszcza.

Znajdujące się w tym miejscu uwagi z www (https://assystem.com.pl/remonty-i-wykonczenia/) to wartościowe źródło informacji - zapewne Cię zainteresuje, ponieważ odnosi się kwestii przedstawionej w tym tekście.

Ma on postać laseczek o przekroju od 6 do 25 milimetrów oraz długości do kilku cm. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Ponadto, piece do palenia peletów instalowane w budynkach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy umożliwiają równie wygodną eksploatację jak przykładowo kotły na olej opałowy.