Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Czym jest anodowanie? Jakie są rodzaje tego procesu? O jakich sprawach trzeba wiedzieć?

  • Posted on: 3 November 2022
  • By: addmean
Anodowanie to powierzchniowa obróbka metali, jaka polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Wykorzystuje się bardzo często do aluminium a także jego stopów, ale nie tylko, gdyż czasem i można używać do odmian stali, tytanu czy stopów magnezu.
anodowanie
Author: Urban Explorer Hamburg
Source: http://www.flickr.com


Anodowanie ogólnie używa się w trzech obszarach. Pierwszym z nich jest antykorozyjne i mechaniczne zabezpieczenie powierzchni metalu, inny obszar to cele zdobnicze, ponieważ anodowanie stopy aluminium oferują charakterystyczną fakturę, a ponadto przez dodawanie do elektrolITu substancji barwiących jesteśmy w stanie zyskać na powierzchni trwałe powłoki kolorowe. I ostatnie zastosowanie to możliwość wytworzenia warstwy izolacyjnej na folii aluminiowej, którą następnie jesteśmy w stanie używać do wyprodukowania kondensatorów.


Jest anodowanie różnego typu, anodowanie typu I wytwarza warstwę tlenku, ma to miejsce dzięki kąpieli w roztworze kwasu chromowego jako elektrolitu. Kiedy jest to polecane? Gdy przedmiot o dość skomplikowanej powierzchni stwarza ryzyko uwięzienia elektrolitu.

Jeżeli ten tekst wydaje Ci się ciekawy, sprawdź informację (https://www.heliodon.pl/budowa-domow) opisującą analogiczny temat. Prawdopodobnie ona też Cię zainteresuje.

Podczas anodowania typu drugiego warstwę tlenku tworzy się przez kąpiel w roztworze siarkowego kwasu, to najpopularniejszy sposób anodowania.


W anodowaniu typu III, tak samo jak w poprzednim przykładzie warstwa tlenku wytwarzana jest w roztworze kwasu siarkowego, jednak ten kwas powinien być bardziej stężony niż podczas typu II, temperaturę natomiast dobrze utrzymywać w zakresie od -3 do 0 stopni Celsjusza.
Mając tego typu podstawową wiedzę prościej wybrać rodzaj anodowania do wymagań. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby wybrać dobry sposób anodowania.