Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Pianka poliuretanowa - nowy trend w izolacji dachów.

  • Posted on: 30 April 2021
  • By: addmean
Izolacja poszycia dachowego to bardzo ważny, lecz nieraz nie uwzględniany element przy budowie lub podczas remontu domu. Prywatni deweloperzy często skupiają się na ukończeniu budowy możliwie najszybciej i niskim nakładem finansowym. Eksperci jednak uważają, że niedocieplenie poddasza może wywołać straty cieplne nieruchomości sięgające nawet 25%. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim zasady fizyki. Ciepłe powietrze unosi się ku górnym częściom domu i powinno pozostawać tam jak najdłużej, izolacja dachu zaś ma tutaj istotne znaczenie.

budowa domu
Author: Prince Roy
Source: http://www.flickr.com
Teraźniejsze tendencje ponaglają inwestorów do szukania środków dających wyraźne oszczędności w późniejszej, długoterminowej eksploatacji budynków. Łączy się to nie tylko z obowiązkiem ocieplenia fasady domu, ale i ułożeniem pomocniczego docieplenia w miejscach między stropem a pokryciem. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest obecnie wełna (zobacz wełna parzona na płaszcz lana cotta) mineralna, która ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, jest stosunkowo prosta w kładzeniu i niepalna. () Podczas przystosowywania poddasza niezłym rozwiązaniem jest również polistyren ekstrudowany, popularnie zwany styrodurem, czyli styropianem o lepszych parametrach docieplających. Jednak najnowsze trendy ewidentnie wskazują, że przyszłość w ocieplaniu poszyć dachowych należy do pianek poliuretanowych. Pianki w przeznaczeniach docieplających znane są już od wielu lat na zachodzie Europy i Stanach Zjednoczonych. Do ich wielu zalet można zaliczyć doskonałe właściwości izolacyjne, nieduży ciężar własny, wysoką wytrzymałość i prędkość montażu – cegła izolacyjna może być gotowa na średniej wielkości połaci w jedno popołudnie.


Natrysk pianki dokonuje się przy udziale firmy remontowej dysponującej profesjonalnym sprzętem i zajmuje relatywnie niewiele czasu, ponieważ pianka sama przylepia się do podłoża podczas natrysku i prędko wypełnia wolne szczeliny wokół niej. Ta właściwość zapewnia deweloperowi wyższą skuteczność izolacji dachowej niż w wypadku zastosowania wełny czy styropianu. W zależności od cech danego typu pianki, kładziona warstwa powinna wynosić od 15 cm do około 25 cm. Jest to niemal o połowę mniej niż rekomendowana grubość wełny mineralnej przy zastosowaniu podobnych parametrów izolacji.