Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Jakich języków uczymy się bardzo chętnie i dlaczego tak istotnie jest?

  • Posted on: 29 November 2022
  • By: addmean
W okresie socjalizmu prawie nikt (poza paroma wyjątkami) nie władał językiem angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi posługiwała się językiem rosyjskim. Język ten był w każdym miejscu: na studiach, w szkole, nie było innej opcji, obowiązkiem było się go uczyć, bo nasz „bratni” sąsiad patrzył czujnie również na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, tak więc błędem byłoby się uczyć innych języków, no chyba, że dla własnych ambicji. Tego typu stan nagle zmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego
Author: brewbooks
Source: http://www.flickr.com
Wszyscy o tym wiemy, zmiany, zmiany, implozja ustroju komunistycznego i nastanie niekontrolowanego kapitalizmu. W szkołach na fali zwycięstwa zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego wprowadzono inne, tym razem zachodnie języki obce. Obok języka angielskiego najbardziej popularnymi nowymi językami stały się język niemiecki i francuski, ale także bardzo piękny język włoski. Powstawały więc też szkoły języka włoskiego jak np. .Dzisiaj najważniejszy jest język angielski, wykładany jest w każdym miejscu, w wielu szkołach konieczny jest również drugi język. W największe ilości przypadków preferowany jest język niemiecki. To raczej zrozumiałe, Niemcy to nasz sąsiad, z którym mamy największą wymianę gospodarczą. Rzadziej preferowany jest język francuski, a jednakowoż wraca moda na – ten nie lubiany po okresie komuny – rosyjski. Obecnie jeśli spytać młodzież, który język obcy znają – padnie zgodna odpowiedź: „wiadomo, angielski!”. Jeśli zaś to samo pytanie wystosować do starszego pokolenia to, jak łatwo przewidzieć, znakomita większość wskaże na język rosyjski.
Wiadomo, uczymy się języków, jakie w pewnym okresie są nam niezbędne, lecz patrząc na tendencje to już za niedługo coraz większa ilość młodych ludzi będzie posługiwała się też językiem rosyjskim.

Jednocześnie, obecnie również istnieje dosyć ciekawy trend, uczenia się języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest na pewno z językiem włoskim. Widać to w wielu miejscach, nie jedynie w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest wykładany w wielu szkołach językowych (oferta lekcji na ). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko jest pociągające, to również sprawia, że pragniemy uczyć się tego wspaniałego języka.