Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Na jakiego rodzaju ogrzewanie się zdecydować?

  • Posted on: 24 March 2022
  • By: addmean
Obecne technologie zdążają w kierunku ekologii oraz oszczędności. Rośnie także liczba sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego.


Czy opłaca się wkładać w drogą instalację mając nadzieję, że już niezadługo się zwróci? Czy korzystniej postawić na mniej kosztowne instalacje grzewcze po czym płacić więcej za ogrzewanie? Czy opłaci się inwestować w eko podejścia? Można ocenić, iż najlepiej ogrzać dom kotłem na węgiel lub drewno bądź gruntową pompą ciepła.


Okna drewniane
Source: www.okna-drewniane.eu
Jednak wybór nie będzie taki nieskomplikowany. Poza problematycznym dla otoczenia dymem musimy brać pod uwagę uciążliwą obsługę kotła na węgiel i konieczność kontrolowania jego działania. Dla kogoś, kto dużo czasu spędza poza domem, może to być wielki kłopot.


Grzanie pompą ciepła będzie równie tanie, zaś pod względem wygody znajduje się na przeciwnym biegunie. Nie wytwarza ona spalin i działa w pełni Automatycznie, tak że możesz niemal zapomnieć o jej obecności. Pompa ciepła napędzana jest energią elektryczną, jednak daje ciepło pobierane z otoczenia, zakumulowane w gruncie, (a więc osiągalne za darmo) – względem tego uznaje się ją za ekologiczne urządzenie. Na nieszczęście, jest także wiele bardziej kosztowna. Instalacja grzewcza z kotłem na węgiel kosztuje zwykle o 30 tys. zł mniej niż ta z pompą ciepła.

Ta oryginalna strona www również publikuje ciekawe wiadomości na przedstawiany tutaj temat. Jeżeli zatem Cię on ciekawi - nie zwlekaj i sprawdź to!

Do tego zainstalowanie jej wymaga wykonania dosyć kłopotliwej instalacji potrzebnej do przyjmowania ciepła z gruntu. Trzeba zatem zastanowić się, czy niewątpliwie większa wygoda oraz ekologiczne walory warte są tych pieniążków jak też zachodu.


Środki poniesione na wszelkie ekologiczne inwestycje zwracają się dosyć długo, więc w rozważaniach o ich opłacalności należałoby również wziąć w rachubę zmiany cen paliw i energii w przyszłości. Niestety, trudno przewidzieć, jakie one będą.