Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Czym palić oszczędnie jak też ekologicznie?

  • Posted on: 3 March 2022
  • By: addmean
Strzelające szczapy drewna w palenisku wprowadzają nas w błogi nastrój. Drzewo na opał jest stosunkowo tanie, na przykład w porównaniu z kamiennym węglem. Jeżeli jednak troszczymy się o przyrodę i szkoda nam wycinanych następnych hektarów lasu, należy rozważyć inne materiały opałowe.


Płytki z kamienia
Author: ROGALA
Source: ROGALA


W czym możemy wybierać? Ekologiczne opałowe materiały nie generują toksycznych substancji, zagrażających otoczeniu. Do tego są one przetwarzane z odpadków drzewnych, a więc chronimy również drzewa. Ich wartość kaloryczna, zatem ilość ciepła (pompy ciepła Wrocław) generowana podczas spalania określonej partii surowca, jest z reguły wyższa aniżeli samego drewna. Nasze mieszkania są ciepłe, koszty ogrzewania nie rujnują portmonetki, natomiast dbałość o ekologię pozwala nam na spokojny sen.
Pewnym z proekologicznych opałowych materiałów jest tzw. ekogroszek, sporządzany z węgla wysokokalorycznego o małej zawartości siarki. Występuje on w formie ziaren o średnicy do 2,5 cm, natomiast nabywa się go w worach. Jego załadunek a także przechowywanie jest proste i czyste, dla przykładu w porównaniu z alternatywnym miałem. Kolejną ekologiczną alternatywą dla węgla albo drewna, jest coraz bardziej popularny pellet. To parocentymetrowe granulki o wielkości 7 mm, przetworzone z drewnianych odpadków. Pellet dostępny jest w poręcznych 25 kg worach. Bezobsługowe współczesne piece na pellet nie odróżniają się w eksploatacji od tych na opałowy olej.


Piece na pellet w przeciwieństwie do kotłów węglowych zapewniają też większą czystość a także komfort użytkowania. Z jednej tony pelletu zostaje mniej więcej 6% popiołu, z tego względu na to wybieranie popielnika w sezonie ma miejsce raz w miesiącu.