Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Pełna księgowość czy uproszczona księgowość - jaki jest najpodpowiedniejszy możliwość dla nowo uruchomionego biznesu?

  • Posted on: 8 July 2022
  • By: addmean
Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości. Księgowość stanowi część rejestracyjną rachunkowości.
Księgowość polega na zapisywaniu w ujęciu pieniężnym, a czasem w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, jakie wywołują zmiany w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko uzupełnianie rubryk, gromadzenie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja zdarzeń finansowych.
Od tego, jakie są przyjęte normy finansowe w owej firmie, czyli np. jak jest ułożony plan kont, jak są kwalifikowane wydatki programowe i administracyjne, zależy ostateczny wynik finansowy biznesu, a więc finansowy wskaźnik tej działalności. Kolejnej strony, wyraźny, konsekwentny i rzetelny rodzaj prowadzenia ksiąg finansowych jest jedną z najlepszych protekcji danej firmy. Szczegółowy plan kont i system księgowy bardzo ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, zezwala na sprawne wygenerowanie potrzebnych danych na temat np. kosztów tego programu, kosztów administracyjnych, pomaga przy ocenie rentowności działalności całej organizacji i usprawnia jej pracę.
Uproszczona księgowość czy pełna księgowość – takie zapytanie zadaje sobie mnóstwo początkujących przedsiębiorców. I to nie tylko w kontekście – co wybrać? – bo przewaznie początkujący biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga drzemie w danych finansowych i informacjach, jakie można wyciągnąć z pełnej księgowości. Często kierowane jest pytanie, dlaczego ma firma, mimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:

A więc, księgowość (zobacz program do ewidencji przebiegu pojazdu) uproszczona to zbiór głównych, prostych zasad zbierania danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych nieduzych biznesów. Główną zasadą uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.
Zakładanie firmy
Author: KAMEERU
Source: http://www.flickr.com
Po co została wymyślona uproszczona księgowość? Bo jakoś trzeba te podatki liczyć i kontrolować, a w wypadku niewielkich przedsiębiorców, trudno zmuszać do prowadzenia skomplikowanej i drogiej księgowości pełnej. Mamy 3 podstawowe formy uproszczonej księgowości:
- karta podatkowa,
- ryczałt ewidencjonowany,
- książka przychodów i rozchodów.
Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest bardzo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza wysokością podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.

Pełna księgowość to zupełnie inna historia. To szeroki, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontroli, analizy i generowania danych na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś czasu. Pełna księgowość jest nie tylko do wyliczenia podatku – choć to także, ale przede wszystkim do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Autor: aspatrust.com/
Dlatego w pełnej księgowości, używając znakomitego systemu podwójnego zapisu (każda operacja musi pojawić się na dwóch kontach,) zapisuje się absolutnie każdy grosz przepływający przez firmę, a dodatkowo operacje bezgotówkowe, które mogą mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych (np. utrata wartości środka trwałego, lub groźba wypłaty odszkodowania itp.). Zasady zapisywania wydarzeń gospodarczych opisane są ściśle w ustawach i zbiorach zasad co powoduje, że możemy porównywać firmy między sobą, bo wszystkie używają tych samych zasad i co daje nam gwarancję, że firmy nie będą sobie wytwarzać własnych zasad w celu zsałszowania wyników – np. aby wyłudzić kredyt albo omamić inwestora.