Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/friendsoffuzzies.com/includes/menu.inc).

Tartanowe place zabaw i nie tylko, czyli bezpieczeństwo nawierzchni dla dzieciaków ponad wszystko

  • Posted on: 14 December 2021
  • By: addmean
Jeszcze kilkanaście lat temu na wielu miejscach zabaw dla małych dzieci dominowały wykończenia betonowe. Przez ciężkie płyty chodnikowe gros dzieciaków zdzierało sobie kolano, czy zaliczyło przysłowiową „glebę”. Aktualnie młodzi szaleją już w o wiele bardziej przyjaznych warunkach.

Nawierzchnie na place zabaw to obecnie przeważnie mieszanki z tworzyw sztucznych, a więc z materiałów, które przepuszczają wodę (rzecz jasna przy „zwykłych” opadach – spora ulewa pozostawi kałuże), i które są używane do produkcji nowoczesnych placów zabaw oraz funkcjonalnych boisk szkolnych, jak powszechnie znane i dyskutowane orliki. Powierzchnie wylewane składają się z dwóch niezbędnych składników: żywic poliuretanowych i właściwego kauczuku. Większości z nas nic nam to nie powie. Jednak jeśli usłyszymy frazę „tartan”, wątpliwości będą rozwiane.

Wciągający tekst? Jeśli masz takie przekonanie, to równie interesujące kwestie znajdziesz też we wpisie (http://www.malesapd.pl/?url=oferta/blachy-trapezowe), który jest tu!

Elastyczna, wytrzymała, a przede wszystkim praktyczna – o możliwościach i plusach tartanu jako nawierzchni swoje wiedzą zwłaszcza czynni użytkownicy boisk. Tartanową inwazję datujemy raczej na ostatnią dekadę - swoistą przebudowę postsocjalistycznych betonowisk, placów zabaw i boisk szkolnych.
Nawierzchnie sportowe, tor
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Wcześniejsze standardy, o ile o takich można wspominać, ograniczały się do konstrukcji ze stali i betonu. Były one faktycznie nie do „zajechania” przez dzieciaków i sportowców, jednak powodowały wiele wypadków. A po latach prezentowały się raczej obskurnie. Obecnie nawierzchnie boisk sportowych to kilka warstw, w których asfalt – kiedyś nawierzchni budulec – jest schowany pod dwiema warstwami. Pod warstwą do użytkowania tartany mają inne „zmiękczenie”, w postaci warstwy elastycznej. Grubość ich obu waha się w granicach półtora centymetra.zobacz pod linkiem stabilizacja cementem stabilizacja cementemWażnym komponentem obu warstw jest klej d4 poliuretanowy.W kompozycji z granulatami o stosownych właściwościach (inne są do warstwy użytkowej, jeszcze inne do elastycznej) gwarantuje on jakość i bezpieczeństwo na placach dla dzieciaków. Gruba płyta betonowa lokowana jest dopiero pod tymi dwiema elastycznymi matami.

Wylane warstwy wystarczy obsmarować dwa razy impregnatem i pozostaje już wymalowanie linii. Tyczy się to głównie boisk uniwersalnych - na placach zabaw nie są one tak istotne. Tamtejsze nawierzchnie muszą mieć poprawki na dziecięce wyposażenia – zjeżdżalnie, koniki itp.